10 Kat Hızlı Wi-Fi Geliyor

Yüksek kaliteli içerik için kablosuz devri başlıyor.

Wi-Fi, son zamanlarda gerek bilgisayarlarla, gerekse akıllı telefonlarla hayatımızda önemli ölçüde yer edinmiş bir kavram. Wi-Fi teknolojisiyle kablosuz veri aktarımı ilk başta fazlasıyla şok ediciydi, ancak şu anda gayet normal bir şekilde karşılıyoruz. Hatta genel kullanıma açık Wi-Fi Hotspot’ları sonuna kadar sömürürken, sabahtan akşama kadar sadece bir bardak kahve içerek işletmelerin canını sıkan kullanıcılar da mevcut. Hatırlayacağınız gibi buna önlem olarak yurtdışındaki bazı işletmeler, müşterilerin Wi-Fi kullanımına bir sınırlama getirmişti.

Wi-Fi Alliance’ın kablosuz ağ endüstrisi standartları üzerine yaptığı duyuruya göre yeni kablosuz veri aktarım formatı, mevcut formattan 10 kat daha hızlı bir şekilde havadan etkileşimi sağlayabilecek. Linksys ve D-Link gibi firmaların da bu yeni WiGig formatını destekleyen ürünlerle birkaç yıl içerisinde karşımıza çıkacağı söyleniyor.

WiGig standartı kullanıcılara 7 Gbps’a kadar erişen bir kablosuz aktarım hızı sunacak. Yani WiGig’in yüksek çözünürlüklü videoları kolayca kablosuz ortamda aktarabileceğini söyleyebiliriz. Yakın zamana HDMI ve optik ses kabloları ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir