Google Zararlı Site Uyarısı Nasıl Düzeltilir?

Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir uyarısı

İnternet site sahiplerinin ara ara karşılaşabilecekleri bir sorun: Google‘den gelen ziyaretçiyeBu site bilgisayarınıza zarar verebilir şeklinde uyarı vermesi. Bu sorun yüzünden ziyaretçilerimizde büyük kayıplar halilye gelirlerde düşüş yaşanıyor. Peki Google bizi neden zararlıymışız gibi görür?

Bu sorunun başımıza gelmesi kesin olarak tek bir şeyden dolayı değildir. Yani farklı sorunlardan dolayı Google sitemize “zararlıdır” mührünü koyabilir.

Kimi zaman kullandığımız sistemlere bulaşan virüsler, kimi zaman sunucuya bulaşan virüsler, kimi zaman haberli ya da habersiz olarak sitemize verilen linkler, kimi zaman da içeriğimizin yasadışı olmasından bu uyarı çıkabilir. Google bu sorunu neden verdiğini kendisi açıklıyor fakat bu net bir çözüm sunmuyor. Siteye girdiğinizde bu site neden engellendi? butonuna basarak sorunun kaynağını görebilirsiniz.

Google’nin verebileceği bazı uyarılar:

Muhtemel sebepler:

1-) Sitenize virüs bulaşmış olabilir.

Bunu kaynağa girip yabancı kodların olup olmadığını kontrol ederek düzeltebiliriz. Web siteniz WordPress alt yapısıyla çalışıyorsa burada wordpress virüs temizleme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2-) Sunucunuza virüs bulaşmış olabilir.

Böyle bir durumda barındığınız web sunucunu bir taramadan geçiriniz. Sunucu(server) size ait değil ise hosting sağlayıcınıza başvurmanız yeterlidri.

3-) Sitenize uygunsuz bir siteden link verilmiş olabilir.

Sitenizi Google’de yükseltmek amacıyla satın aldığınız linklerin bulunduğu siteler Google tarafından zararlı olarak görülmüşse sizi de dost bir site olarak görür ve sizin sitenizi de zararlı varsayar. Link satın almamışsanız sitenizin Google’den bu şekilde mühürlenmesini isteyen birisi bunu yapmış olabilir. link:ritm.net gibi web sitenize ait linkleri taratarak veya alexa.com‘dan eklenen linklere bakarak bir kontrolden geçirmeniz gerekir.

4-) Warez, korsan tarzı paylaşımlardan dolayı da Google sitenizi böyle bir uyarılya kapatmış olabilir.

İçeriğiniz fazlaysa tümünü elden geçirmeniz zor olacağı için bu olası neden çözümü en zor olanıdır diyebiliriz.

Tüm bu sebepleri tek tek aramak yerine sitenizi Google Webmasters birimine kayıt edip durumları güncel olarak görebilirsiniz.

Google bu birim aracılığıyla size gereken uyarıları ve yapmanız gerekenleri mesaj yoluyla iletecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir