İlk Piramidi Kim Yapmıştır?

Mısır piramitleri binlerce yıl geçmesine rağmen hala güncelliğini koruyan tüm Dünya tarafından sahiplenilen tarihi eserlerdendir. Piramitlerin mucizeleri ve yapısal boyutları incelendiğinde, karşımıza çıkan veriler insanlığı şaşırtmayı günümüzde dahi başarıyor. Hatta Mısır’a gidip, piramitleri inceleyen kişilerin aklına şu soru mutlaka gelmiştir: “Yüzyıllar önce bu devasa yapıtlar ne şekilde yapıldı?”. Ya siz, bu konuyu hiç merak ettiniz mi? Piramitlerin birincisi ne zaman yapıldı, kim tarafından inşa edildi?

Tarihte yapılan ilk piramit, Zoser Piramit’i diğer bir adıyla Basamaklı Piramit’tir. Bu piramidi yapan kişi, ünlü bir mimar, yazar ve hekim olan İmhotep adında efsanevi kişidir. Ayrıca İmhotep o dönemin firavununun vezirliğini de yapmıştır. Basamaklı Piramit milattan önce 2800 yıllarında bugünkü Mısır, Kahire şehri yakınlarında yapılmıştır. İlk piramidi üstten giriliyor olması ve basamaklı olması kendinden sonra yapılanlardan ayırmaktadır.

İmhotep tarafından Kral Djoser adına yapılmış Sakkara Piramidi, Dünya’da taştan yapılmış ilk anıt sıfatını taşımaktadır. Sakkara Piramidi içerisinde cenaze odası, Firavun mezarı ve tapınaklar bulundurmaktadır. Bu piramidin yüksekliği 63 metredir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir