iPhone 4S ile iPhone 4G Arasındaki Farklar

Cep telefonları ve PDA telefonlar arasında zirvede görülen Apple iPhone yeni teknolojilerle birlikte yeni modeller çıkartarak müşterilerine bu yenilikleri sunuyor. Son olarak iPhone 4G‘nin ardından iPhone 5 beklenirken bir geçiş modeli olarak görülen iPhone 4S piyasaya verildi. iPhone 4s ile birlikte çok büyük özellikler gelmiş olmasa da tabii ki bir eski model olan iPhone 4G ile aralarında bazı farklar var. Aslına bakarsanız bu farklar sayıca çok fazla denilemez ama 4S in tercih edilmesi için geçerli sebepler olarak sayılabilir.
Bunları şu şekilde maddeleyebiliriz:

IPhone 4G iOS 4 ile birlikte üretildi ve bu işletim sistemi ile uyumlu olacak şekilde donanımsal özellikleri belirlendi. Fakat iPhone 4S ile birlikte gelen iOS 5 daha ileri düzey alt yapı bekliyor. Sistem iOS 5’e yükseltilebilyor fakat iPhone 4S kadar rahat çalıştığı söylenemez.

Ayrıca iPhone 4G ile iPhone 4S aralarında daha açık görülen farklar da mevcut.

iPhone 4G 5 megapiksel kameraya sahipken 4S’in kamerası 8 megapikseldir.

Ağırlık olarak aralarında 3gr’lık bir fark bulunuyor. Bir önceki model olan iPhone 4G 137 gr iken, 4S 140 gr.

iPhone 4G nin bir de pil ömrü olarak artısı da var. 4G’nin bataryası 300 saat bekleyebilirken, bu süre 4S’te 200 saate düşüyor.

4S’te ise internet hızı olarak büyük bir fark mevcut. iPhone 4S 14.4 Mbps‘e kadar olan internetleri desteklerken iPhone 4G’nin desteklediği internet hızı bunun tam yarısı, 7,2 Mbps.

8 megapiksel kameraya sahip olan iPhone 4S 1080p 1920×1080 kalitesinde video kayıt edebiliyor. Fakat iPhone 4G 720p 1280×720 çözünürlüğünde kayıt yapabiliyor.

Aradaki fiyat farkı ve özellikler genel anlamda karşılaştırılırsa telefonu çok aktif kullanıyorsanız(yüksek kaliteli uygulamalar kullanıyorsanız) iPhone 4S almanız ilerleyen zamanlarda çıkacak uygulamalar ve iOS sürümlerini daha iyi desteklemesi açısından mantıklı olacaktır. Fakat çok fazla kullanmıyor, genel özelliklerinden faydalanıyorsanız boşuna bu fiyat farkını ödemeyip iPhone 4G almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir