Türkiye’deki Tüm iller, ilçeler ve mahalleler Veritabanı

Adres verisini tuttuğunuz veritabanında il, ilçe ve mahalle verilerini ayrı tutmak verinin sorgulanabilmesi açısından önemlidir. Bunları ayrı tutarken de farklı yazımlara, yazımlardaki imla hatalarına izin vermemek için seçim kutuları kullanmanız gerekecektir ve tabi haliyle de bu verilerin bulunduğu bir veritabanı… Bu veritabanını internet arşivlerinde bulmanız çok kolay olmuyor, kendiniz oluşturmanız ise imkansız denilebilir. Bu konuda devlet tarafından sağlanan bir api henüz olmadığı için malesef veriyi kendimiz girmek, düzenlemek zorundayız. İşinizi biraz hafifletmek için aşağıdaki veritabanını kullanabilirsiniz.

*Güncelliği konusunda net bir bilgim yok. Veritabanında gördüğünüz bir eksiklik veya yanlışlık varsa lütfen bu yazıya yorum yazarak bilginin güncelliğine ve doğruluğuna katkıda bulunmaktan çekinmeyin.

Türkiye il, ilçe, mahalle veritabanı indir

Veritabanı SQL dilindedir. Bunu phpMyAdmin gibi bir veritabanı yöneticisi kullanarak içe aktarabilirsiniz.

2 Comments

  1. Yasin

    Çok teşekkürler. Ama bir sorum oalcaktı.

    Bunu içe aktarınca önceki veri tabanıyla sorun oluşturmaz mı? Bir de mesela burdaki ilçeleri kayıt formu ile nasıl ilişkilendirebiliriz?

    • Hayır yalnızca veritabanınıza yeni tablolar eklenir. Bunu sisteminizde kullanırken form sayfasına bir adet il seçim alanı eklemelisiniz. Ardından ajax ile çalışabilecek fonksiyon oluşturup bunu jQuery.post() jQuery.get() gibi bir ajax metoduyla sayfanıza ekletmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir